Morgan Freeman

Demo image Morgan Freeman jest jednym z najznakomitszych czarnoskórych, amerykańskich aktorów. Pracuje również jako producent i reżyser. Urodził się 1 czerwca 1937 roku w Memphis, Tennessee. Rodzice Morgana to Mayme Edna Freeman i Grafton Curtis Freeman. Już od dzieciństwa Freeman marzył o zostaniu aktorem. Oglądanie filmów stanowiło jego największe hobby. Zanim zaczął naukę w szkole aktorskiej przez 5 lat pracował jako mechanik w Air Foce.

Swoją karierę zaczynał od występów w musicalach. W 1968 roku zadebiutował na scenie teatralnej, w filmie „Hello Dolly”. Przez pewien czas związany był również z telewizyjnym programem dla dzieci „The Electric Company”. W 1971 roku zadebiutował w filmie „Who Says I Can't Ride a Rainbow?”. Morgan Freeman doskonale znany jest z licznych ról drugoplanowych, które przyniosły mu ogromną sławę. Freeman Otrzymał cztery nominacje do Oskara. Pierwszą nominację otrzymał za rolę w kryminale „Street Smart” w 1988 roku, wtedy również był nominowany do Złotego Globu oraz Independent Spirit Award. Kolejną nominację do Oskara zdobył za rolę szofera w filmie „Wożąc panią Daisy”, wtedy również zdobył Złotego Globa, a także w raz z główną bohaterką otrzymali Srebrnego Niedźwiedzia na MMF w Berlinie dla Najlepszego Duetu. Drugoplanowa rola w „Skazani na Shawshank” przyniosła Freemanowi trzecią już nominację do Oskara i Złotego Globu. W końcu 27 lutego 2005 roku otrzymał Oscara za drugoplanową rolę w filmie Clinta Eastwooda „Za wszelką cenę”. Często również użycza swojego głosu do filmów jako narrator, ponieważ zachwyca on spokojem i przyjaznym brzmieniem. Morgan Freeman na swoim koncie ma bardzo wiele filmów, mniej lub bardziej znanych. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych aktorów światowego kina.

Prywatnie od 1984 roku Morgan Freeman jest mężem Myrny Colley-Lee z którą ma dwójkę dzieci. Ma również dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa z Jeanette Adair Baradshaw z którą rozwiódł się w 1979 roku.