Denzel Washington

Demo image Denzel Washington jest jednym z najlepszych czarnoskórych amerykańskich aktorów. Poza tym reżyser i producent. Urodził się 28 grudnia 1954 roku w Mount Vermont, Nowy Jork. Matka aktora była właścicielką kilku salonów piękności, natomiast ojciec, Denzel Washington, był pastorem. Początkowo młody Denzel chciał zostać dziennikarzem, jednak występy na szkolnej scenie spowodowały, iż zmienił swoje upodobania i zaczął karierę aktorską.

Dzięki swojemu naturalnemu urokowi, Denzel nie miał problemów z załapaniem się do obsady w produkcjach filmowych. Jego pierwszym filmowym debiutem była rola w filmie „Carbon Copy” w 1981 roku. Przez pewien okres Washington grywał w produkcjach telewizyjnych, między innymi w popularnym serialu filmowym "St. Elsewhere". Pierwszą nominację do Oskara otrzymał za Najlepszą Rolę Drugoplanową za rolę w „Cry Freedom”. W 1989 aktor został uhonorowany pierwszym Oskarem za Najlepszą Drugoplanową Rolę w filmie „Chwała”, gdzie grał bezczelnego ale opanowanego, byłego niewolnika. Jego kolejne występy w licznych kinowych produkcjach przyniosły mu ogromną sławę i niemałe pieniądze. Drugiego Oskara otrzymał za rolę w filmie „Dzień próby”. Zagrał również w takich kinowych hitach jak; „Raport Pelikana”, „Karmazynowy przypływ”, „Szalona odwaga”, „Człowiek w Ogniu”, „Deja Vu” czy „American Gangster” i wielu innych.

W 1983 roku aktor poślubił aktorkę Paulettę Pearson z którą ma obecnie czwórkę dzieci. Rodzina mieszka w Los Angeles. Denzel Washington zadebiutował również jako reżyser w 1999 roku z filmem „Finding Fish”.