Bogusław Linda

Demo image Bogusław Linda jest jedną z najwybitniejszych gwiazd polskiego kina. Urodził się 27 czerwca 1952 roku w Toruniu. Prywatnie jest mężem znanej modelki i fotografika Lidii Popiel z którą ma dwóch synów oraz córkę. Z zawodu aktor i reżyser. Ukończył studia w 1975 roku na PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Swój debiut teatralny datuje na rok 1975, gdzie zagrał w sztuce „Białe Ogrody” na deskach Starego Teatru w Krakowie. Następnie grywał we wrocławskim Teatrze Polskim i w warszawskich teatrach: Współczesnym i Studio. Pierwszą telewizyjną produkcją z udziałem Bogusława Lindy były „Czarne chmury” wyemitowane w 1973 roku. Pierwszą znaczącą rolą było wcielenie się w postać anarchisty w filmie Agnieszki Holland „Gorączka”. Kolejne role artysty wiązały się z postaciami zmagającymi się z otaczającą ich rzeczywistością, podejmujące ważne życiowe wybory. Przełomowym etapem w karierze Lindy, były role cynicznych „twardzieli” m.in w filmie „Zabij mnie, glino” Jacka Bromskiego czy w „Psy” i „Psy II” Władysława Pasikowskiego. Aktor na swoim koncie ma wiele wcieleń. Doskonale zintegrował się z rolą Księdza Robaka w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy czy postać Petroniusza w „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza. Na swoim koncie ma również postaci komediowe, m. in. gra jedną z głównych ról w sitcomie „I kto tu rządzi?”.

Oprócz aktorstwa, pasją Bogusława Lindy jest również reżyseria. W 1988 roku jednocześnie wyreżyserował i napisał scenariusz do swojego pierwszego filmu zatytułowanego „Koniec”. Kolejne wyreżyserowane przez niego filmy to: „Seszele” z 1990 roku, „Sezon na leszcza” z 2000 roku i „Jasne błękitne okna” z 2006 roku. Linda jest także pięciokrotnym zdobywcą Nagrody za Najlepszą Rolę Męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku nagrał płytę „Las Putas Melancolicas” z zespołem Świetliki. W „Sarze” wykonał również polską wersję utworu Leonarda Cohena „I'm Your Man”.